wczytywanie strony...

Etykiety termiczne

Są proste w aplikacji, a do ich zadruku nie stosuje się kalki barwiącej. Etykiety termiczne, bo o nich mowa, są źródłem informacji o cechach danego produktu, jego składzie czy terminie przydatności do spożycia.

I choć tego typu samoprzylepne oznaczenia są wykorzystywane w wielu branżach, to najczęściej kojarzą się z branżą spożywczą. Przyciągają uwagę atrakcyjnym wzornictwem, a ich trwałość jest dopasowywana do warunków, w których są stosowane.

Fotografia pokazuje przykład zastosowania etykiety termicznej, zmieniającej barwę pod wpływem temperatury.

Etykiety termiczne – gdzie znajdują zastosowanie?

Etykiety termiczne wykorzystujemy do znakowania towarów charakteryzujących się szybką rotacją. Sprawdzają się przede wszystkim w branży spożywczej – szczególnie na towarach o krótkim terminie przydatności do spożycia (takich, jak pieczywo, nabiał czy mięso).

Etykiety termiczne na roli stosuje się także do towarów szybko rotujących np. w branży spożywczej, jako etykiety do mroźni oraz najczęściej jako etykiety kurierski i logistyczne. Do zadruku etykiet termicznych nie używa się kalki barwiącej. Produkujemy etykiety z surowców wolnych od BPA oraz poświadczone certyfikatem FSC.

Warto tu zauważyć, że inny rodzaj etykiety jest stosowany w przypadku produktów przechowywanych przez kilka tygodni, a inny dla produktów przechowywanych przez kilka miesięcy (często w chłodnym i wilgotnym środowisku). Doradcy IBCS Poland każdorazowo konsultują z Klientami wszystkie kryteria i pomagają im w doborze najbardziej optymalnego rozwiązania. W ten sposób Klient może się zdecydować na przykład na zastosowanie etykiety z klejem do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Takie etykiety można naklejać chociażby bezpośrednio na mięso.

Przykładem zastosowania etykiet termicznych są także etykiety do mroźni. Mowa tu o takich etykietach, którymi znakujemy produkty poddawane głębokiemu mrożeniu (w tym przypadku stosuje się etykiety papierowe lub foliowe z klejem do głębokiego mrożenia).

Przy okazji należy podkreślić, że etykiet termicznych nie używamy wyłącznie w branży spożywczej. Wykorzystuje się je także w formie etykiet wysyłkowych (w branży kurierskiej i logistycznej służą do oznaczania przesyłek oraz do drukowania listów przewozowych).

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami

Podstawowa specyfikacja etykiet termicznych

Etykiety termiczne pozwalają przekazać wiele informacji na niewielkiej powierzchni. To samoprzylepne kawałki papieru, które umieszcza się bezpośrednio na opakowaniu danego produktu. Są tanim rozwiązaniem, charakteryzują się łatwą aplikacją oraz brakiem konieczności doposażania firmy w dodatkowe materiały eksploatacyjne.

Co ważne, etykiety termiczne IBCS Poland produkujemy z surowców wolnych od bisfenolu A (BPA). Ten związek chemiczny wykorzystuje się w produkcji tworzyw sztucznych, a według niektórych opinii może być szkodliwy dla ludzi. Jakość naszych etykiet potwierdza certyfikat FSC.

Trwałość etykiet termicznych wynosi około pół roku. Nie stosujemy ich tam, gdzie mogą być pod wpływem ekstremalnych warunków atmosferycznych (jak bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury). Warto mieć na uwadze, by nie miały styczności z wodą, bo to może naruszyć ich trwałość.

Etykiety termiczne – rodzaje

W zależności od zastosowania, do wyboru są dwa rodzaje etykiet termicznych. Pierwszy z nich to typ ECO, czyli zwykły papier termiczny. Nie stanowi on zabezpieczenia przed tłuszczem i wilgocią - pod jej wpływem czernieje. Korzysta się z niego z myślą o krótkotrwałej aplikacji.

Natomiast drugi rodzaj etykiet termicznych to TOP, czyli papier termiczny powlekany. W tym przypadku występuje warstwa ochronna, która sprawdza się w styczności z tłuszczem i wilgocią. To rozwiązanie poleca się w warunkach chłodniczych, bo druk na takiej etykiecie jest po prostu trwalszy.

Formularz kontaktowy